Volejte 608 928 564
(Po-Pá 7:30 - 15:00 hod.)

Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK


Úvod Magazín Z historie spodních kalhotek

Z historie spodních kalhotek

Spodní kalhotky nás fascinují

Dnes už si bez nich neumíme život představit. Nenosit kalhotky se dokonce považuje za vyzývavé a vulgární chování. Trh nabízí nespočty typů kalhotek, které se hodí pro různé činnosti, příležitosti i typy oděvů. Některé kalhotky se nacházejí dokonce až na samotné hranici s chozením „naostro“, až tak málo z našich těl zakrývají. Kalhotky ale nejsou jen k tomu, aby vyjadřovaly míru naší cudnosti či naopak necudnosti.

Jedná se především o praktickou záležitost. Plní zejména hygienickou funkci, a to nejen ve chvíli, kdy máme své dny. V tu dobu je však samozřejmě oceňujeme ještě mnohem víc. Hygienické vložky plní svou funkci lépe a my máme větší jistotu, že je vše pod kontrolou. Jak tohle ale řešily ženy před pár staletími? Kalhotky jsou totiž velmi moderní záležitostí. Pojďme se podívat na jejich historii.

Novodobá součást našich prádelníků

Možná vás překvapí, jak čerstvý vynález kalhotky jsou. Ženy své intimní partie samozřejmě řešily od pradávna. Tento typ oblečení však na svůj čas v ženském klíně čekal celá staletí. Například ve starověkém středomoří nosily ženy šaty či sukně z průhledného plátna a samozřejmě naostro. Tanečnice bývaly úplně nahé, jen občas měly bederní pásky, které částečně zakrývaly klín.

Prohlédněte si ty nejluxusnější kousky z naší nabídky

Karly KAPO krajkové kalhotkyKarly krajkové kalhotky

Joselyn Anfen luxusní kalhotkyJoselyn Anfen luxusní kalhotky

Braziles bezešvé kalhotkyBraziles bezešvé kalhotky

Selin erotická tangaSelin erotická tanga

Kalhotky pro pracující chudinu

Později ve středověku ženy používaly speciální pásky anebo šátky protažené mezi nohama a ovázané kolem beder po čas menstruace. Používaly to však zejména chudší a pracující ženy, které si ani v době „svých dní“ nemohly dovolit úlevu od práce a musely fungovat jako obyčejně na 100 %. Nosily úzkou spodní košili z jednoho kusu plátna. Takové známe například z obrázků lazebnic z doby českého krále Václava IV.

Spodnička plnila funkci dnešních kalhotek po několik staletí

Kalhotky v dnešní podobě přineslo až 16. století

První kousky oblečení, které by se daly považovat za předchůdce kalhotek v pravém slova smyslu, datujeme do 16. století. Tehdy šlo o kalhotky s nohavičkami, které dosahovaly až ke kolenům. Poměrně cudné, že? Opak je však pravdou, jednalo se o součást oděvu prostitutek, počestné ženy takové věci vůbec nenosily. Ještě v šestnáctém století si stále plně vystačily s vrstvením spodniček. Zámožnější ženy navíc v období menstruace nosily delší košile, které se mezi nohama zavazovaly.

Soumrak spodniček

Nošení spodniček pak vydrželo až do 19. století, kdy díky nástupu krinolín bylo třeba řešit zakrývání intimních partií důkladněji. Krinolíny i při běžných činnostech odkrývaly opravdu mnohem víc, než by měla počestná žena komukoliv ukázat. Proto se používaly dva kusy látky spojené v pase. Řešení to bylo poněkud primitivní a žádalo si o zdokonalení.

Kalhotky v současné podobě se pak objevily až v první polovině 20. století. Přišla s nimi britská módní návrhářka Lady Duff Gordon a o popularizaci se pak postarala americká tenistka Gussie Moran, která si je oblékla v roce 1949 na turnaji ve Wimbledonu pod krátkou tenisovou sukni.

S nohavičkou, brazilky, tanga a mnoho dalších

Dnes již máme nepřeberné množství typů kalhotek. Stejně jako se s modernizací doby zkracovaly třeba ženské účesy, zmenšovaly se postupně i kalhotky. Dnes trh nabízí paletu od stahovacího prádla do půli stehen až po téměř neviditelná tanga. Vyznat se v nich vám pomůže náš článek.

Heuréka ověřeno zákazníky Like nás na Facebooku
VISA Electron VISA Maestro MasterCard

© 2021, SLK Trade s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky