Úvod Magazín Zabalte se do kašmírového luxusu

Zabalte se do kašmírového luxusu

Hebká na dotek

Kašmír. Přesně tak hebce, jak zní slovo, vás tenhle úžasný materiál také pohladí. Mít ve skříni nějaký ten kašmírový kousek je snem mnoha žen už po 2000 let. Tak dlouho už se textilie ze srsti kašmírských koz vyrábí. Označení kašmírská vlna však pochází až ze 14. století, kdy je zavedl Peršan Ali Em Hamdani, který materiál začal v Kašmíru vyrábět ve velkém. V Evropě se kašmírové šály a svetry prosadily až v 19. století a staly se symbolem luxusu.

Obdivuhodné kašmírské kozy

Kašmírské kozy se musely přizpůsobit přírodním podmínkám v oblastech Himalájí, kde teplota klesá až na –40 °C. Právě skvělá srst jim dovoluje tyto extrémní mrazy zvládat. Oblečení z jejich vláken má potom vynikající vlastnosti. Jemnost kašmírových svetrů se nedá porovnat s žádnými jinými svetry a za zmínku jistě stojí i jejich hřejivost. Jsou zhruba šestinásobně hřejivější než například svetry z ovčí vlny.

Vlákna z kozí srsti se získávají kartáčováním nebo stříží. Pak se ručně třídí podle barvy a jemnosti. Zhruba 2/3 srsti jsou hrubá vlákna a pouze 1/3 tvoří podsada s jemnými a pružnými vlákny. Každé zvíře přitom těchto jemných vláken produkuje maximálně 150 g ročně. Právě proto je kašmír tak vzácným zbožím. Vypraná vlákna se pak ručně nebo na speciální strojích perou a čistí a následně rozvolňují a případně mísí s vlnou nebo šapovým hedvábím.

Vyberte si z našich výrobků a zažijte tu pravou hebkost

Abante kašmírová šála

Abante cashmere tmavě šedá

Abante cashmere šála tmavě červená

Abante cashmere tmavě červená

Madrid Lux šála zelená

Canne Orient šál hnědá

Arika Honey šál hnědá

Vývoj technologií a šíření ve světě

Ve 2. polovině 19. století vynalezl Skot Dawson techniku strojního odstraňování hrubých chlupů rouna a až do 70. let bylo toto tajemství přísně střeženo evropskými výrobci. Takže z Asie se mohl materiál vyvážet pouze ve formě vlákenného rouna. Až koncem 20. století vznikla v Číně a Mongolsku „joint ventures“, kde uměli textilii zpracovávat. V Číně pak také vyvinuli vlastní technologii strojního odchlupování a spřádání kašmírových vláken. Tím se produkce vlny výrazně zvedla a také zlevnila.

Produkce vlny v 21. století činí zhruba 16 000 tun ročně. Z toho Čína produkuje 73, Mongolsko 18, Afghánistán 6 a na zbytek světa připadají pouze 3 % produkce.

moderní vzory kašmírových látek

Jako oko v hlavě

Kašmír má kromě nespočtu výhod ale také jednu zcela zásadní nevýhodu. Jsou to sklony ke žmolkovatění. Je proto nutné se o materiál velmi dobře starat.

Základem je ruční praní, ať už se na visačce píše cokoliv, perte pouze ve studené vodě a s velmi jemným pracím prostředkem. Jakkoliv šetrný program pračky může materiál znehodnotit. A na sušičku můžete také zapomenout. Nechte kašmír pěkně pomalu vyschnout. To ostatně doporučujeme pro každý vlněný kousek.

A nezapomeňte kašmír chránit i před moly. Historické vatelínové kuličky už jsou naštěstí pasé. Vyberte si z moderních prostředků proti škůdcům, nebo zvolte prostý přírodní prostředek. Například cedrové dřevo funguje výborně.

Heuréka ověřeno zákazníky Like nás na Facebooku
VISA Electron VISA Maestro MasterCard

© 2020, SLK Trade s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky