Volejte 608 928 564
(Po-Pá 7:30 - 15:00 hod.)

Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK


Úvod Magazín Z historie podprsenky

Z historie podprsenky

Z historie podprsenekDnes už si život bez podprsenek dokážeme představit jen s obtížemi. Nejen, že nám dokážou vyčarovat kouzelně kyprý dekolt, pozvednozut naše vnady i sebevědomí a doladit sexy žlábek ve výstřihu. Především jsou podprsenky i praktickým pomocníkem. Například sport je bez podprsenky pro mnoho žen opravdu nepříjemný, mnoho z nich by si bez ní například běh raději odpustila.

Jejich vývoj trvá už několik století

Vždy tomu tak ale nebylo. Podprsenka v dnešním pojetí je moderní záležitostí posledních desetiletí. Ženy ale své poprsí řešily od nepaměti. Od primitivního vázání prsou v Egyptě, přes středověké začátky korzetů až k dnešním pohodlným kouskům. Historie podprsenek je právě s korzety neoddělitelně spjata, pojďme se na ni podívat blíž v našem prvním dílu seriálu o historii spodního prádla.

Moderní kousky, které mohou být i ve vašem šatníku

Krajková podprsenka Destiny

Krajková podprsenka Destiny

Podprsenka Demi s výztuží

Podprsenka Demi s výztuží

Sportovní podprsenka s výztuží Kassidy

Sportovní podprsenka s výztuží Kassidy

Kde ale najdeme tu první v historii spodního prádla?

Jednoduše nikde. Je totiž velmi obtížné určit, co už za podprsenku považovat lze. Nelze tak označit každý oděv horní poloviny ženského těla. A z archeologických vykopávek a nástěnných maleb to lze jen těžko posoudit. Pravděpodobně bychom ale za skutečného předchůdce podprsenky mohli označit kousky oděvů žen v antice. Ty často nosily vrstvený oděv, kde spodní část, plnila jakousi funkci dnešního spodního prádla.

Historické kousky

Korzety daly ženám tvar dnešních panenek Barbie

Prvním vysloveně spodním prádlem žen byly živůtky a šněrovačky, které se objevují už ve 13. století. Po nich, zhruba ve 14. století, přichází na módní scénu korzet, který se postupně stává stále častější součástí róby žen vyšší společnosti a královských dvorů.

Vrcholu obliby dosahuje v 18. století, kdy se dámy z vyšších vrstev každodenně nechávaly stahovat do pevných korzetů, vyztužených nejprve velrybími kosticemi, později ocelovými pruty. Pevné sevření v korzetu často znemožňovalo volné dýchání a v horších případech způsobovalo poranění orgánů. Chudší ženy měly v tomto směru výhodu, jejich šněrovačky také stahovaly, avšak umožňovaly dostatečný pohyb pro běžné práce.

Jak to bylo s patenty na podprsenku?

Patrně první patent na horní díl spodního prádla ženy si nechal zapsat Luman Chapman v roce 1863 v USA pod názvem breast supporter. V roce 1889 získala patent na podprsenku Francouzka Herminie Cadolle, která korzet chytře rozdělila na dvě části. A hned o čtyři roky později se o patent zasloužila Američanka s českými kořeny Marie Tucek, která vymyslela prádlo, které se ze všeho nejvíce podobalo dvěma kapsám s ramínky zapínající se na zádech pomocí háčku.

Dnes už si bez nich šatník nelze představit

V roce 1914 se do historie podprsenek zapsala Mary Phelps-Jacobsová. Pod těsné šaty na ples si radši místo korzetu uvázala dva kapesníky připevněné pentlemi. Nápad si získal mnoho fanynek, ale Mary nebyla dobrá obchodnice, a tak raději patent prodala za 1500 dolarů firmě Warner Brothers Corset Company. Bratři Warnerovi na tom později vydělali miliony dolarů.

Mužská linie vynálezců podprsenek

  • Roku 1943 miliardář a režisér Howard Hughes zkonstruoval push-up podprsenku pro herečku Jane Russell pro film Psanec.
  • O čtyři roky později pak Frederick Mellinger vyrobil první podprsenku s vycpávkou a rok poté i skutečnou push-upku.
  • Moeh Nadler pak pomohl vzniknout fenomenální podprsence Wonderbra, jejíž tváří se stala Eva Herzigová.
Heuréka ověřeno zákazníky Like nás na Facebooku
VISA Electron VISA Maestro MasterCard

© 2021, SLK Trade s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky