Volejte 608 928 564
(Po-Pá 7:30 - 15:00 hod.)

Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK


Úvod Magazín Od overalu po boxerky aneb Historie pánského spodního prádla

Od overalu po boxerky aneb Historie pánského spodního prádla

Historie spodního pánského prádlaTipli byste si, že je soupeření výrobců pánského spodního prádla, co se nových trendů a inovací týká, dominantou současné doby? Skromně si dovolujeme tvrdit, že by za časů starověkých civilizací se svými často tuctovými návrhy neobstáli a jejich kreativní duch by zůstal ošklivě zahanben.

Jaké módní výstřelky se to tehdy ve 3. tisíciletí před naším letopočtem nosily? Pojďte se s námi podívat na to, co tomu, než pánové konečně oblékli první model klasických boxerek, předcházelo.

 

Na lov i slavnostní rituály

Přesunout se ale budeme muset ještě mnohem dál do historie. Své mužství si v dobách prehistorických zakrývali i neohrožení lovci mamutů. Tento kus „oděvu“ byl většinou tvořen spleteným lýkem, trávou, střívky či kombinací kůže a kožešiny. Jeho funkce ovšem nebyla pouze praktická, muži měli tenkrát ve svém kamenném šatníku i jeho slavnostní verzi.

V období starověku se spodní prádlo rovnalo spíše spodnímu kusu oblečení. Tato vrstva oděvu sloužila k ochraně před chladem a zajišťovala i vyšší komfort při sportu. Staří Římané jeho délku výrazně zkrátili. Pravděpodobně se vám v této spojitosti vybavily obrazy římských bojovníků ve skromné bederní roušce, která je měla ochránit před úrazem. Dokážeme si ale asi představit, jak funkční tato plátěná ochrana byla.

 

Strarověký Řím a jeho verze spodního oděvu Typický typ oděvu v období středověku

 

Minimalismus vs. neohrožená okázalost

Obyvatelé starověké Kréty si své bederní roušky bohatě zdobili, oproti tomu v Řecku musel i tento kus oblečení splňovat přísné požadavky týkající se symetrie a umírněnosti. Spodní kus oděvu tak jemně kopíroval linie těla a upozorňoval na jeho opěvovanou dokonalost. Od pádu Říma až do počátku 13. století pánové zakrývání svých intimních částí těla příliš neřešili. Nosili se totiž volné košile, které dosahovaly délky až po kolena. První pánské spodky se objevily až ve zmiňovaném 13. století.

Tehdejší spodní prádlo sahalo mužům po lýtka, kde se uvazovalo. Oblíbené byly i tzv. ovinovačky, tedy úzké pruhy látky, které se obmotávaly kolem celých dolních končetin. Až móda tunik v kombinaci s přiléhavými kalhotami a punčochami donutila muže znovu obléci spodky výrazně kratší.

 

Jak vzniklo funkční oblečení? Na lodi!

To mořeplavci museli v průběhu století patnáctého při svých výpravách řešit docela jiné problémy. Důležitá byla především správná impregnace oděvu, a to i toho spodního. Námořníci na to šli chytře a byli tak v podstatě průkopníky na trhu s funkčním oblečením (ačkoli pobyt na jedné palubě s nimi asi nebyl tím nejpříjemnějším zážitkem). Veškeré kusy oblečení totiž potírali rybím olejem a dehtem, což je ochránilo proti vlhku i chladu. S funkčním oblečením jako takovým se ovšem setkáváme až v 19. století, kdy značka J. Barbour & Sons Ltd. přináší kolekci čítající i povoskované oděvy.


Celé další století muži ráno oblékají cudný overal. Ten už je ale vybaven i zapínáním na knoflíky či šňůrkami pro pohodlné a rychlé zavázání. Spuštěny jsou i první reklamy na spodní prádlo, které ve 30. letech 20. století už konečně získává dnešní podobu, a to včetně pohodlné gumy.

 

Jedna novinka za druhou

Bikini briefs s bílými švyTo ovšem není jediná inovace, se kterou je možné se v této době setkat, běžně je nyní využíván i nylon či italský lanital. Své novátorské myšlenky týkající se materiálu a střihu, si dokonce v roce 1938 nechává návrhář punčochového zboží, Arthur Kneibler, patentovat. Novinkou ovšem nejsou jen revoluční typy materiálů, ale překvapivě i návrat overalu, a to v důsledku propuknuvší druhé světové války. Tento kus oděvu se stal v momentu hrozícího náletu praktickým a funkčním kusem oblečení, který měla většina rodin pro tyto případy uložený v šatníku.

Snaha představit co nejoriginálnější kousek tohoto typu oděvu vyústí až v představení nového střihu spodního prádla. Švy ve tvaru Y vyvolaly obrovský poprask a světlo světa tak spatřil předchůdce dnešních slipů.

 

V druhé polovině 20. století začíná rapidně narůstat poptávka a tím pádem i nabídka. Své označení získává nový střih spodního prádla – boxerky – díky inspiraci šortkami, které tehdy nosili zápasníci boxu. Širší nohavice s vysokým pasem staženým gumou představovaly pohodlný kousek spodního oděvu, který nicméně v konkurenci s tradičními slipy odstartoval dodnes trvající debatu na téma slipy vs. boxerky. Součástí spodního oblečení se v této době stává i bílé bavlněné tričko. Rebelující mládež této doby v čele s hvězdami stříbrného plátna – Jamesem Deanem či Marlonem Brandem – ho ale hrdě vystavuje na odiv.

 

Vedou výrazné barvy a hravé potisky

Jste fanoušky klasických slipů či boxerek?Ta pravá hra s barvami a potisky začíná ale až v letech šedesátých. Bikini briefs, tedy vykrojené slipy, sice moc prostoru pro design nenabízejí, o to víc se ale možná prodejci snažili neotřelými módními kreacemi zákazníky na tomto zatím vůbec nejmenším kousku spodního prádla zaujmout.

A trend výrazných barev v kombinaci s bílými švy neustává až do let devadesátých. V této době se potisk obrázků a nápisů přenáší i na volněji střižené trenýrky se širokou gumou v pase. A je to právě tato guma, která se stává středem pozornosti i v následující dekádě. Čím výraznější logo totiž nese, tím lépe.

 

Dnes již mají pánové volnou ruku a my jsme připraveni splnit jakékoli jejich přání – pokud jste tedy po přečtení článku nenašli zálibu v historických overalech či ovinovačkách. V tom případě sloužit nemůžeme. Milovníci trendy boxerek, slipů i trenýrek, nechť ale zhlédnout celou naši nabídku. Vsadíme se, že si svůj klasický či designový kousek, najdete.

  
Heuréka ověřeno zákazníky Like nás na Facebooku
VISA Electron VISA Maestro MasterCard

© 2021, SLK Trade s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky