Volejte 608 928 564
(Po-Pá 7:30 - 15:00 hod.)

Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK


Úvod Magazín Nový seriál o historii spodního prádla

Nový seriál o historii spodního prádla

Spodní prádlo je samozřejmost, nedílná součást naší každodennosti. Dokázali byste si představit, že ráno vstanete a neobléknete si prádlo, půjdete do práce a odpoledne s kolegy na skleničku, nebo si zaběhat? A to všechno bez spodního prádla? To asi ne. Ale ještě do nedávna to zdaleka samozřejmostí nebylo.

Pojďte se o historii prádla dozvědět víc

Před pár desítkami let… Ale pojďme se na historii prádla podívat raději úplně od začátku. Začneme tím v našem magazínu minisérii článků o historii jednotlivých kousků spodního prádla.

Pravěk a nahota

Po staletí byla úplná nahota naprostou přirozeností. Ačkoliv z kreseb známe pravěké lidi zahalené do kožešin, je třeba si uvědomit, že to byla pouze nutná ochrana v případě nepříznivého podnebí. V teplejších dobách chodili nazí, a dokonce i v zimě se svlékali u ohně.

Nahotu dodnes vyznávají některé přírodní národy, které se zahalují také jen s ohledem na podnebí. Holá kůže pak poskytuje dostatek místa pro ozdoby jako jsou šperky, malování a tetování. A v některých kmenech podobným způsobem dokonce zdobí i genitálie a prsa, tedy místa, která se my snažíme úzkostlivě zakrývat.

Sochga Davida je perfektní ukázkou toho, jak antika uctívala krásu tělaStarověk a bederní roušky

Ve starověkém Egyptě byly oblíbené prosté bederní roušky. Tento kus oděvu byl už znakem civilizovanosti, protože z praktického hlediska kvůli horkům neměl nejmenší význam. Ženy však stále ňadra nezakrývaly a tanečnice chodily nahé úplně.

Podobně i v Řecku chodili tehdy oděni velmi spoře. Vyznávali soulad těla a mysli v duchu „Kalokagathia“. Pravidelně cvičili a na vypracovaném těle si zakládali. Byla by přece škoda se neukázat. Ženy se halily pouze do průhledného chitonu. A v pozdějším období, kdy se ženská krása v souvislosti s bohyněmi dostala do centra zájmu, se i ženy začaly hojně zobrazovat nahé. V tomto období se ale začaly v Řecku i Římě objevovat i první „podprsenky“ – pruhy měkké látky se zavazovaly pod ňadry, aby lépe držela vztyčená. Takže opět nic cudného.

Středověk a první kalhotky

I ve středověku zůstávala nahota stále přirozenou. První pánské spodky se objevily až ve 13. století. Ženy si však musely počkat ještě pěkně dlouhou dobu. A počestné ženy ještě o něco déle. Ačkoliv byly první dámské kalhotky dlouhé až ke kolenům a moc krásy nepobraly, objevily se právě u nevěstek. Křesťanství sice mělo na změnu pohledu na nahotu velký vliv, ale největší ránu jí zasadily protestantské církve. Výrazná v tomto ohledu byla především viktoriánská Anglie. Do popředí se pak nahota dostala opět v renesanci, která se obrací zpět k antice.

Z historie spodního prádla

Moderní doba a podprsenky

Ještě v 18. století panoval názor, že kalhotky jsou jen pro služky, tanečnice, prostitutky a staré dámy. Oblibu získaly  až ve druhé polovině 19. století, kdy se díky rozmachu textilní výroby výrazně zlevnilo. Opravdový „kalhotkový zvrat“ nakonec přinesla ve 20. století britská návrhářka Lucy Duff-Gordon, která jejich délku výrazně zkrátila.

První prototypy korzetů se objevily už 1800 let před Kristem a od 13. století jsou známy šněrovací korzety v podobě, jakou známe i dnes. Tehdy to však byly spíše mučící nástroje pro dámy, nedalo se v nich téměř dýchat a docházelo k pohmožděninám a deformaci orgánů.

V roce 1893 si Marie Tucek, američanka českého původu, nechala patentovat první moderní podprsenku s ramínky a zapínáním na háčky. Vynález pojmenovala prsní podpěrač (breastsupporter). Zaslouženého ohlasu se bohužel nedočkala. Ten si vysloužila až v roce 1913 Američanka Mary Phelps Jacob, která si jednou na ples místo korzetu svázala dva kapesníky s růžovými stuhami a od té doby se jí zakázky začaly jen hrnout.

Podprsenka Bralette Krajkové kalhotky Bambusové boxerkyBambusové boxerky

Lidstvo udělalo za ty roky pořádný obrat v postoji k nahotě, že? Uvidíme, kam bude vývoj směřovat dál. Zatím si však můžeme užívat tyto luxusní kousky. V příštích dílech miniseriálu se podíváme na jednotlivé typy prádla pod drobnohledem.

Heuréka ověřeno zákazníky Like nás na Facebooku
VISA Electron VISA Maestro MasterCard

© 2021, SLK Trade s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky