Volejte 608 928 564
(Po-Pá 7:30 - 15:00 hod.)

Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK


Úvod Magazín Historie plavek – jak ubývalo a přibývalo materiálu?

Historie plavek – jak ubývalo a přibývalo materiálu?

Žena v plavkáchSoučasné střihy a typy plavek mají minimalistický vzhled. Jaká je vlastně historie tohoto typu oděvu? Během svého vývoje prošel několika významnými mezníky. A jeho výsledkem jsou právě současné střihy plavek.

Plavky nebezpečného střihu?

Zrození plavek jako svébytného typu oděvu nastalo během osmnáctého století. Ženy zpočátku nosily nevzhledné koupací kostýmy, které zahalovaly celé tělo. Na výrobu se používal kepr, bavlna či vlna, která namočením ztěžkla. Výjimkou proto nebyly nehody, při kterých plavkyně přišly o život.

Devatenácté století je stále ve znamení koupacích obleků. Vypadaly jako dlouhé košile a koupací pláště, které stále nedovolovaly ženám poodhalit sebemenší kus kůže.

20. století - období rozmanitých změn

Až dvacáté století přineslo nejzásadnější změny. Cudná délka nohaviček zůstala až do padesátých let, nicméně třicátá léta sebou přinesla změnu ve formě dvoudílných plavek.

Válečná omezení přináší snížení nákladů na výrobu plavek, proto dochází k jejich úpravě. Látka mizí v oblasti pasu, avšak pupík zůstává stále zahalen.

Čtyřicátá léta jsou naplněna divokostí a experimentem. Látkám vévodí rozmanité vzory a dochází k redukci materiálu. Plavky zdobí různé průstřihy a snižuje se pas. Ztrácí se ozdobné prvky kanýrů a sukní, které zahalovaly partii boků.

1946 a 1968 - dva významné mezníky

Bikiny1946. Rok, kdy přichází nejzásadnější zlom ve vývoji plavek. Duo automobilového designéra Louise Réarda a návrháře Jacquese Heima přišlo na trh s novým modelem plavek – bikinami.

V padesátých letech plavkám dominuje střih přesýpacích hodin, zdůrazňující siluetu ženského těla. Šedesátá léta jsou ve znamení minimalismu a sportovní praktičnosti. Dochází k redukci látky a rozšiřování využitých materiálů.

Rok 1968 je dalším kontroverzním mezníkem. Rudi Gernreich přichází s novým modelem plavek. Objevují se monokiny. Jednodílné plavky, kterým chybí vrchní díl.

Jeho domněnka, že opalujících se žen bez vrchního dílu plavek, se bude neustále zvyšovat se však nepotvrdila. Jeho modely na sebe obléklo pouze malé množství odvážných žen a k jejich rozšíření tak nikdy nedošlo. Dnes se pod označení monokiny zahrnují plavky, sice odvážného střihu, avšak doplněné o vrchní díl.

80. léta - vznik současných trendů

Od osmdesátých let nastává bohatý rozvoj plavek, který udává trendy až do současnosti.

Množství látek se neustále snižovalo a dochází k různým proměnám stylu plavek. Ty zapustily své kořeny tak hluboko, že pronikají do střihů současných plavek. Dnes můžeme vybírat z jednodílných plavek, dvoudílných a dalších střihů a typů.

A co na to muži?

I mužům se mohlo zpočátku o vystavování odhaleného těla jenom zdát. První pánské plavky zakrývaly většinu mužského těla. Jednodílné, většinou vlněné plavky zahalovaly nejenom intimní partie ale i hrudník. Typické pánské plavky byly jednodílné, pruhované a ozdobené opaskem. Ty se pak v dalších letech rozdělují, avšak vrchní díl stále zůstává.

Až se čtyřicátými léty jsou plavky zbaveny vrchního nátělníku. Postupně se začínají zkracovat nohavičky, avšak nepříjemný materiál, vlna, se používá i nadále.

60. léta - období velkých změn

Od šedesátých let pak dochází ke zkracování nohaviček. Taktéž se výrazně mění materiálové složení, které dovoluje poodhalit mužské tělo. Stejně jako u žen se objevují mnohé typy plavek, jejichž střihy pronikají i do současnosti. Od boxerek, šortek, plavek s nohavičkami po slipové střihy a bermudy.

Jacob plavky Baruch pánské koupací kraťasy

Téměř jedno století stačilo k tomu, aby došlo k výrazným změnám nejen v množství použitého materiálu, ale taktéž vývoji ve formě svébytných střihů a stylů, které ovlivňují módu i současných modelů plavek, ze kterých můžeme vybírat i my

Heuréka ověřeno zákazníky Like nás na Facebooku
VISA Electron VISA Maestro MasterCard

© 2021, SLK Trade s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky